سحر محيسن

  |

  2023-07-29 07:31

  فارکس چیست و چگونه در فارکس معامله کنیم؟

  معرفی بازار فارکس و آشنایی با نحوه ورود به این بازار
  فارکس چیست و چگونه در فارکس معامله کنیم؟ فارکس چیست و چگونه در فارکس معامله کنیم؟

  فارکس بازار تبادل ارزهای کشورهای مختلف است که در آن هر روز تریلیون ها دلار در سراسر جهان معامله صورت می گیرد. دنیای سرمایه گذاری پر از فرصت هاست و بازارهای سهام و اوراق قرضه بیشترین توجه را به خود جلب می کنند. اما بازار فارکس با حجم قابل توجهی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.

  اگرچه بسیاری از نهادهایی که ارزهای کشورها را از طریق بازار فارکس معامله می کنند، بانک ها، دولت ها و بروکرهایی با حجم بالا هستند، اما فضایی برای سرمایه گذاران فردی نیز وجود دارد و مانند بیشتر فرصت های سرمایه گذاری، این بازار نیز با ریسک عجین شده است.

  فارکس چیست؟

  فارکس بازار خرید و فروش ارزهای کشورهای مختلف با هدف کسب سود است. این بازار به معامله گری نیاز دارد که با استفاده از جفت ارزهای از پیش تعیین شده مانند یورو و دلار آمریکا، قدرت ارزهای مختلف را زمانی که در مقابل یکدیگر قرار می گیرند، پیش بینی کند. هدف، خرید ارزها با قیمت های پایین تر و فروش آنها با قیمت های بالاتر برای کسب سود است.

  trading gold trading gold

  بازار فارکس در چه روزها و ساعتهایی فعال است

  بازار فارکس به صورت 24 ساعته و پنج روز در هفته کار می کند. روز معاملاتی از استرالیا شروع می شود، سپس به اروپا می رود و در آمریکای شمالی به پایان می رسد. این سشن های معاملاتی در طول روز همپوشانی دارند و بسیار پرنوسان هستند و می تواند تحت تأثیر فاکتورهای مختلف از اعتماد مصرف کننده گرفته تا تورم و رویدادهای ژئوپلیتیکی قرار گیرند.

  مزایای بازار فارکس

  بازار فارکس می تواند بسیار سودده باشد و مزایای متعددی دارد که عبارتست از:

  • ارائه یک بازار بین المللی
  • هزینه ورودی کم
  • پتانسیل سوددهی بالا
  • ارائه آموزش های رایگان توسط پلتفرم های مختلف

  در ادامه تشریح هر یک از این مزایا را بیان می کنیم.

  ارائه یک بازار بین المللی: به واسطه این بازار سرمایه گذاران به معامله با ارز کشور خود محدود نمی شوند و گزینه های زیادی برای معاملات فراهم است.

  هزینه ورودی کم: در حالی که بسیاری از بازارسازها معاملاتی به ارزش میلیون‌ها دلار انجام می دهند، بسته به پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، شروع به کار در این بازار با حداقل 5 دلار نیز ممکن است. با استفاده از اهرم، حتی مقادیر اندک پول هم می تواند سود زیادی به همراه داشته باشد (البته با ریسک بالاتر).

  پتانسیل سوددهی بالا: بازار فارکس 24 ساعته و پنج روز هفته در سراسر جهان باز است. از آنجایی که بیشتر معامله‌گران از اهرم استفاده می‌کنند، پتانسیل سود و زیان های بزرگ وجود دارد.

  ارائه آموزش های رایگان توسط پلتفرم های مختلف: از آنجایی که بازار فارکس به عنوان بازاری پرنوسان شناخته شده است، بسیاری از پلتفرم های معاملاتی آموزش رایگان و یک حساب دمو یا آزمایشی ارائه می دهند. با یک حساب دمو، معامله‌گران می‌توانند معاملات فرضی انجام دهند و طریقه کار با اهرم را درک کنند.

  معایب بازار فارکس

  بازار فارکس در کنار مزایای متعددی که دارد، معایبی نیز دارد که عبارتند از:

  • نوسانات بالا
  • احتمال کلاهبرداری
  • احتمال صفر شدن سرمایه

  حال معایب را به تفصیل شرح می دهیم.

  نوسانات بالا: در مقایسه با بازار سهام، فاکتورهای بیشتری مانند جنبش های سیاسی، گردشگری، نرخ بهره و غیره وجود دارد که بر بازار فارکس تأثیر می گذارد. پیش‌بینی اینکه چه چیزی قیمت را تغییر می‌دهد بسیار دشوار است و این بازار را تبدیل به یک بازار پر ریسک می‌کند.

  احتمال کلاهبرداری: بازار فارکس مستعد حضور کلاهبرداران مختلف است. از آنجایی که تمام معاملات به صورت دیجیتالی انجام می شود، به راحتی می توان افراد ناآشنا را فریب داد و با استفاده از یک پلتفرم کلاهبرداری، سرمایه افراد را دزدید.

  احتمال صفر شدن سرمایه: معامله در فارکس با خرید سهام بسیار متفاوت است. اگرچه حساب‌های دمو در دسترس هستند، اما احتمال از دست دادن سرمایه در حساب واقعی وجود دارد.

  انواع بازار فارکس

  بازار فارکس با بازار سهام متفاوت است زیرا هیچ آدرس مرکزی و فیزیکی مانند وال استریت ندارد. در عوض، این بازار شبکه پیچیده ای از رایانه ها و بروکرهایی در سراسر جهان است که به سه دسته تقسیم می شود:

  • بازار اسپات
  • بازار آتی
  • بازار فیوچرز

  در ادامه به تشریح این موارد خواهیم پرداخت.

  بازار اسپات: بازار اسپات مانند یک عکس فوری از قیمت ارز یک کشور است. ارزهای مختلف با ارزش خود در آن لحظه معامله می شوند بدون اینکه گمانه زنی طولانی مدت داشته باشند. معاملات اسپات می تواند چند دقیقه یا حتی چند ثانیه طول بکشد و معمولاً توسط نهادهای تجاری بزرگ مانند بانک ها و دولت ها انجام می شود. سود این معاملات معمولاً اندک است، اما حجم بالا آن را برای معامله گران بزرگ به صرفه می کند.

  بازار آتی: در بازار آتی معاملات بر اساس انتظار تغییر قیمت در آینده انجام می شوند. یک قرارداد بازار آتی بین دو طرف منعقد می شود که هر دو توافق می کنند در تاریخ مورد توافق در آینده معامله ای انجام دهند. خریدهای بازار آتی باعث می شوند تا ریسک ذاتی در معاملات فارکس کاهش یابد.

  بازار فیوچرز: بازار فیوچرز مشابه بازار آتی است. اما در حالی که قراردادهای بازار آتی معمولاً قراردادهای سفارشی هستند که بین دو طرف انجام می شود، قراردادهای فیوچرز بر اساس طول مدت و تعداد واحدها استاندارد شده و در صرافی معامله می شوند.

  چگونه در فارکس معامله کنیم؟

  در حالی که معاملات فارکس شباهت هایی به بازار سهام دارد، اما مقرراتی دارد که معاملات را پیچیده می کند. به عنوان مثال، معامله گران این بازار به جای خرید یک ارز و منتظر افزایش ارزش آن، باید یک جفت ارز معاملاتی را انتخاب کنند.

  trading gold trading gold

  رایج ترین جفت ارزها که شامل دلار آمریکا می شود عبارتند از:

  • EUR/USD (یورو)
  •  USD/JPY (ین ژاپن)
  •  GBP/USD (پوند استرلینگ بریتانیا)
  •  USD/CHF (فرانک سوئیس)
  •  AUD/USD (دلار استرالیا)
  •  USD/CAD (دلار کانادا)
  •  NZD/USD (دلار نیوزیلند).

   با این حال، روزانه حداقل 30 جفت ارز معامله می شود.

  حتما بخوانید: مهمترین جفت ارزها و نمادهای بازار فارکس

  بازار فارکس ماهیتاً سفته بازی است. هنگامی که یک تریدر یک جفت ارز را انتخاب کرد، در مورد اینکه چه مقدار از یک ارز را می تواند با استفاده از ارز دیگری خریداری کند، حدس می زند. به عنوان مثال، اگر شخصی در جفت ارز EUR/USD معامله خرید باز کند، حدس می‌زند که ممکن است بتواند مقدار یورو بیشتری را در حال حاضر با قیمت پایین‌تری از دلار آمریکا نسبت به آینده خریداری کند. اگر قیمت یورو افزایش یابد، سرمایه گذار می تواند سود کند. اگر قیمت پایین بیاید، سرمایه گذار ممکن است ضرر کند.

  چگونه معامله در بازار فارکس را شروع کنیم؟

  اگرچه نهادهای بزرگ بیشتر معاملات فارکس را انجام می دهند، شروع به کار در این بازار به عنوان یک سرمایه گذار فردی نسبتاً ساده است. بسیاری از سایت‌های بروکر مثل بازار سهام به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند که یک پروفایل ایجاد کنند و سرمایه خود را واریز نمایند.

  برای کسانی که می خواهند بازار فارکس را امتحان کنند اما نیازمند راهنمایی بیشتری هستند، سایت TRENDO مشاوره و آموزش رایگان ارائه می دهد. TRENDO حتی این فرصت را فراهم می‌کند که بدون سرمایه‌گذاری پول واقعی، توسط یک حساب دمو معامله گری را شروع کنید.

  trading gold trading gold

  معاملات فارکس به شدت نقدشوند و پرنوسان است، بنابراین سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری به طور کامل درباره آنچه می خرند و ریسک های معامله گری در فارکس تحقیق کنند. در نظر بگیرید که چه فاکتورهایی بر بازار تأثیر می گذارند و تا چه مدت می خواهید سرمایه خود را در بازار نگه دارید. به یاد داشته باشید که در یک مبادله 24 ساعته، تغییرات قیمتی می تواند در هر زمانی از شبانه روز اتفاق بیفتد.

  بهترین بروکر معاملات فارکس کدام است؟

  به تعداد اپلیکیشن های معاملات سهام، بروکرهای فارکس وجود دارد. با این حال، از آنجایی که بازار فارکس در سراسر جهان معامله می شود، باید تحقیق کنید که کدام بروکر برای سرمایه گذاران ایرانی مناسب است. اگر در درجه اول به معامله گری در فارکس علاقه دارید، FXTRENDO.com می تواند یک گزینه مناسب باشد.

  حتما بخوانید: چرا ترندو؟

  رایج ترین اصطلاحات فارکس چیست؟

  معاملات فارکس اصطلاحات خاص خود را دارد. در اینجا چند اصطلاح کلیدی آورده شده است.

  پیپ

   پیپ(PIP) کوچکترین واحد اندازه گیری برای معاملات فارکس است.

  اهرم یا لوریج

   اهرم یا لوریج به معامله گران خرد اجازه می دهد تا مقدار کمی پول را سرمایه گذاری کنند و از آن برای کنترل مقدار بسیار بیشتری استفاده کنند. به عنوان مثال، اهرم 50:1 بسیار رایج است. این بدان معناست که به ازای هر دلاری که سرمایه گذاری می کنید، می توانید 50 دلار را کنترل کنید. در حالی که این اجازه می دهد تا سرمایه گذاران کوچکتر وارد عرصه شوند، اما ریسک را نیز افزایش می دهد. بدون اهرم، باید کل مبلغ مورد نظر را واریز کنید اما با استفاده از اهرم شما می توانید مقدار بسیار کمتری سرمایه گذاری کنید و همچنان مقدار قابل توجهی معامله کنید.

  مارجین

  استفاده از اهرم به معامله گران اجازه می دهد تا سود بیشتری کسب کنند، اما آنها همچنان باید پولی برای پوشش سرمایه گذاری خود داشته باشند. به این وثیقه مارجین می گویند.

  سوالات متداول در مورد بازار فارکس

  trading gold trading gold
  • آیا بازار فارکس سودآور است؟
  • معامله گران باهوش می توانند از معاملات فارکس سود ببرند، اما از آنجایی که بازار بسیار پرنوسانی است، پتانسیل زیان نیز بسیار زیاد است.
  • معامله گری در بازار فارکس چقدر خطرناک است؟
  • بازار فارکس به دو دلیل جزو سرمایه گذاری های پرریسک محسوب می شود.
  • ۱ـ بازار فارکس بسیار پرنوسان است و می توانند تحت تأثیر تورم، اعتماد سرمایه گذاران، رویدادهای ژئوپلیتیکی و موارد دیگر قرار بگیرند.
  • ۲ـ بازار فارکس به کانون طرح های کلاهبرداری تبدیل شده است. چهره های بی پروا اغلب پیشنهادهای بسیار جذاب و پیچیده ای ارائه می دهند که بررسی آنها دشوار است. سرمایه گذاران باید با احتیاط عمل کنند.
  • برای شروع معامله گری در فارکس به چه مقدار پول نیاز دارم؟
  • هر پلت فرم معاملاتی فارکس یا بروکری حداقل های متفاوتی دارد. برخی معاملات خرد به اندازه 1 دلار را نیز مجاز می کنند. با این حال، 100 تا 500 دلار حداقل مبلغ سرمایه گذاری در شرایط عادی است.
  • چگونه می توانم یک حساب معاملاتی در بازار فارکس باز کنم؟
  • افتتاح حساب معاملاتی فارکس ساده است. ابتدا یک بروکر را انتخاب کنید. پیشنهاد ما بروکر TRENDO است. سپس از شما اطلاعات اولیه برای تأیید هویت خود، ایجاد نام کاربری و رمز عبور و پیوند یک حساب بانکی برای تأمین مالی معاملات خواسته می شود.

  خلاصه

  • بازار فارکس، بازاری با حجم بالا برای داد و ستد ارزهای بین المللی در سراسر جهان است. این بازار24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است.
  • ارزهای مختلف با هم جفت می شوند تا مشخص شود کدام یک ارزش پیدا می کند و کدام یک ارزش خود را از دست می دهد تا معامله گران سود کسب کنند.
  • در حالی که بازیگران بزرگ در این بازار تسلط دارند، سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند سود قابل توجهی داشته باشند اگر سیستم را درک کنند و تحقیقات کافی برای خرید و فروش آگاهانه انجام دهند.
  • هزینه ورود به بازار بسیار کم است و سرمایه‌گذاران می‌توانند از اهرم‌ها برای سوددهی بیشتر در هر معامله استفاده کنند. این می تواند سود را در هنگام معاملات درست افزایش دهد، اما همچنین می تواند منجر به زیان بیشتر شود.
  • احتمال صفر شدن سرمایه در بازار فارکس وجود دارد و بازارها بسیار پرنوسان هستند. با توجه به ریسک های موجود، سرمایه گذاران باید با احتیاط اقدام کنند.

  منشور له صلة

  ما هو مؤشر PMI في التقويم الاقتصادي لسوق الفوركس؟

  ما هو مؤشر PMI في التقويم الاقتصادي لسوق الفوركس؟


  توضح هذه المقالة حول مؤشر PMI في التقويم الاقتصادي لسوق الفوركس .
  أفضل استراتيجيات تداول الفورکس من وجهة نظر أكبر المتداولين

  أفضل استراتيجيات تداول الفورکس من وجهة نظر أكبر المتداولين


  تشرح هذه المقالة أفضل استراتيجيات تداول الفورکس(العملات الأجنبية) وفقًا لأكبر المتداولين
  أنواع الأوامر و الأوامر المشروطة للمعاملات في سوق الفوركس

  أنواع الأوامر و الأوامر المشروطة للمعاملات في سوق الفوركس


  يتم التداول في سوق الفوركس بطريقتين : النظام العدواني Aggressive أو أمر السوق Market Order و الأمر المعلق Pending Order.

  0

  إعادة النظر
  لتسجيل تعليق، يجب عليك يسجل افعل أو تسجيل الدخول إلى حسابك كن نفسك.