حسین طاهری

|

2023-07-05 22:11

معاملات مارجین در بازار فارکس

آموزش معاملات مارجین و بررسی مزایا و معایب این معاملات و رابطۀ آن با اهرم یا لوریج در بازار فارکس
معاملات مارجین در بازار فارکس معاملات مارجین در بازار فارکس

معاملات مارجین یکی از مفاهیم اساسی در بازار فارکس است که هر معامله‌گری باید آن را درک کند. معامله در بازار فارکس بیشتر از طریق معاملات مارجین در بروکرها انجام می‌شود. معاملات مارجین، معامله‌گران را قادر می‌سازد پوزیشن‌های بسیار بزرگ‌تر از موجودی حساب واقعی خود را باز کنند. هدف این مقاله، ارائه یک درک جامع از معاملات مارجین، نحوۀ عملکرد و مزایا و معایب آن است. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

معاملات مارجین چیست؟
لوریج در معاملات مارجین چه نقشی دارد؟
مارجين آزاد چيست؟
مثالی از معاملات مارجین
مزایا و معایب معاملات مارجین

معاملات مارجین چیست؟

معاملات مارجین (Margin) یکی از امکانات کلیدی بازار فارکس است که معامله‌گران را قادر می‌سازد پوزیشن‌های بسیار بزرگ‌تر از موجودی حساب خود، باز کنند. این نوع معاملات به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا سود بالقوۀ خود را افزایش دهند، اما به‌همان نسبت احتمال زیان نیز افزایش می‌یابد.

مارجين (Margin)، مقدار پول يا وجه ضمانتی است كه بروكر برای انجام یک معامله، از معامله‌گر دريافت می‌کند و پس از پايان معامله، اين وجه به‌حساب معامله‌گر برگشت داده می‌شود. در واقع هر پوزیشنی كه در بازار باز می‌شود، شامل مقدار مشخصی مارجین است که بروکر آن را تا پایان معامله نزد خود نگه می‌دارد. توجه داشته باشيد که مارجين، كارمزد يا هزينۀ معامله نيست، بلكه وجه ضمانتی است كه برای باز کردن معامله، دریافت می‌شود. برای مثال معامله‌گری با ۱۰۰۰ دلار موجودی، قصد دارد با حجم ۱ لات، معاملۀ خريد در EURUSD انجام دهد. مارجين يا وجه ضمانتی كه بروكر ترندو با اهرم ۱۰۰۰ برای اين معامله از کاربر دريافت می‌کند، ۱۰۰ دلار است. توجه داشته باشيد اين مبلغ از موجودی کاربر كسر نمی‌شود و موجودی کاربر همچنان ۱۰۰۰ دلار است. اما پس از باز کردن معامله، برای معاملات جديد، معامله‌گر، ۹۰۰ دلار پول آزاد در اختیار دارد، که به این مبلغ، مارجین آزاد گفته می‌شود. درواقع ۱۰۰ دلار از موجودی، به‌عنوان مارجين یا وجه ضمانت، درگیرِ معاملۀ EURUSD شده است و تا زمان باز بودن این معامله، غیرقابل‌برداشت یا غیرقابل‌استفاده، است.

برای آشنایی بیشتر بخوانید: لات در فارکس چیست؟

مارجین موردنیاز چیست؟

مارجین موردنیاز (Required Margin)، مقدار پولی است که هنگام باز کردن معامله، کنار گذاشته‌شده و قفل می‌شود. در واقع، این همان چیزی است که به‌اختصار به آن، مارجین می‌گوییم. مارجین موردنیاز باتوجه‌ به جفت‌ارز مورد معامله، حجم معامله و مقررات بروکر می‌تواند متفاوت باشد. به‌طور معمول، جفت‌ارزهای اصلی مانند EURUSD یا GBPUSD، نیازمند مارجین کمتری هستند. دلیل این امر، نقدینگی و ثبات جفت‌ارزهای اصلی است. مارجین مورد نیاز گاهی اوقات به‌صورت درصدی از ارزش کل معامله نیز بیان می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر مارجین موردنیاز ۲ درصد باشد، به‌این معنی است که یک معامله‌گر باید ۲ درصد از کل ارزش معامله را به‌عنوان مارجین سپرده‌گذاری کند. اگر معامله‌گری بخواهد پوزیشنی به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار باز کند، باید ۲۰۰۰ دلار را به‌عنوان مارجین واریز کند.

لوریج در معاملات مارجین چه نقشی دارد؟

در معاملات مارجین، مفهوم لوریج، نقش مهمی دارد. لوریج یا اهرم، به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که معاملات بزرگ‌تر را با سرمایۀ کمتر باز کنند. لوریج به‌صورت نسبی، مانند ۱۰۰:۱ یا ۵۰۰:۱ بیان می‌شود. به‌عنوان‌مثال، با نسبت لوریج ۱۰۰:۱، معامله‌گر می‌تواند، معامله‌ای به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار را تنها با ۱۰۰۰ دلار سرمایه خود باز کند. لوریج به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا به‌طور بالقوه، سودهای قابل‌توجهی کسب کنند، اما خطر زیان را نیز افزایش می‌دهد؛ بنابراین، رعایت مدیریت ریسک، هنگام معامله با لوریج بالا، الزامی است.

در واقع لوریج، اعتباری است كه از طرف بروكر به معامله‌گر داده می‌شود تا بتواند معاملاتی با حجم بالاتر و چندين برابر موجودی خود انجام دهد. هرچه لوريج حساب بالاتر باشد، مارجين کمتری برای معامله نیاز است. برای مثال برای خريد ۱ لات USDJPY با لوريج ۵۰۰، به ۲۰۰ دلار مارجين و با لوريج ۱۰۰۰، به ۱۰۰ دلار مارجين نیاز است.

حتما بخوانید: بروکر یا کارگزاری در فارکس چیست به زبان ساده

اهرم یا لوریج در معاملات مارجین چه نقشی دارد؟ اهرم یا لوریج در معاملات مارجین چه نقشی دارد؟

مارجين آزاد چيست؟

مارجين آزاد (Free margin) مبلغی است كه معامله‌گران می‌توانند به‌واسطۀ آن معامله انجام دهند. درواقع مقدار وجهی که بروکر برای انجام یک معامله به‌عنوان وجه ضمانت و به نام مارجین دريافت می‌کند از مارجين آزاد كم می‌شود. برای مثال، در بروکر ترندو، برای معامله‌ای با حجم ۱ لات در نماد USDJPY، با حسابی که اهرم آن ۱۰۰۰ است، ۱۰۰ دلار مارجین آزاد نیاز داریم. در واقع مارجین آزاد، مقدار اعتباری است که درگیر هیچ معامله‌ای نباشد.

سطوح مارجین (Margin Level)، مستقیماً توسط بروکر تعیین می‌شود. برای مثال، موجودی حساب کاربری، ۱۰۰۰ دلار است و معاملاتی را انجام داده است كه ۳۰ دلار مارجين استفاده كرده است و برآيند اين معاملات بعد از چند ساعت، ۲۰۰ دلار در ضرر است. بنابراين باقيماندۀ حساب کاربر ۸۰۰ دلار شده‌است. با تقسیم باقيماندۀ حساب، به مارجين، سطح مارجين (۴۰۰٪؜) به دست می‌آید.

هنگامی که سطح مارجین به‌دلیل زیان به زیر یک عدد مشخص (حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد) می‌رسد، معامله‌گر برای بازکردن پوزیشن جدید، از طرف بروکر، مارجین کال دریافت خواهد کرد، به این معنا که برای بازکردن معاملۀ جدید، یا باید وجوه اضافی به حساب واریز شود یا برخی از پوزیشن‌های باز، باید بسته شوند. اگر همچنان مارکت در خلاف جهت پوزیشن‌های معامله‌گر حرکت کند و سطح مارجین تا عدد مشخصی کاهش یابد، معاملات از سوی بروکر بسته خواهند شد و اصطلاحاً Stop Out رخ داده‌است.

حتما بخوانید: کال مارجین و استاپ اوت در فاركس چیست؟

سطوح مارجین سطوح مارجین

مثالی از معاملات مارجین

فرض کنید معامله‌گری در بروکر ترندو، ۱۰۰۰ دلار سرمایه دارد و اهرم حساب نیز ۱۰۰۰ است. بنابراین مارجین آزاد این حساب، ۱۰۰۰ دلار است. تریدر در حساب خود، با حجم ۰.۵ لات، معاملۀ خرید طلا را باز می‌کند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، برای این معامله، ۹۶ دلار مارجین استفاده شده‌است. به‌عبارتی در بروکر ترندو برای اهرم ۱۰۰۰، برای هر ۰.۰۱ لات خريد طلا، ۱.۹۲ دلار مارجين نیاز است.

درحال حاضر، كه معاملۀ مورد نظر در سود است، مارجين آزاد این حساب، ۹۰۹.۳۲ دلار است. اگر معامله‌گر بخواهد حساب کند كه چند لات ديگر می‌تواند در نماد طلا، خريد انجام دهد، کافی است مارجين آزاد خود را بر مارجين موردنیاز برای ۰.۰۱ لات خرید طلا تقسيم كند. بنابراين تريدر با اين مارجين آزاد، ۴.۷۳ لات ديگر در طلا می‌تواند معامله انجام دهد. توجه داشته باشید که هرچه لوریج حساب بالاتر باشد، مارجین کمتری برای معاملات نیاز است.

مثال معاملات مارجین و ارتباط مارجین با اهرم یا لوریج مثال معاملات مارجین و ارتباط مارجین با اهرم یا لوریج

در مثالی دیگر، فرض کنید معامله‌گری در بروکر ترندو، ۱۰۰۰ دلار سرمایه دارد و این بار، اهرم حساب ۱۰۰ است. تریدر در حساب خود، با حجم ۰.۵ لات، معاملۀ خرید طلا را باز می‌کند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، برای این معامله، ۹۶۲ دلار مارجین استفاده شده است. به‌عبارتی در بروکر ترندو برای اهرم ۱۰۰، برای هر ۰.۰۱ لات خريد طلا، ۱۹.۲ دلار مارجين نیاز است.

درحال حاضر، كه معاملۀ مورد نظر در سود است، مارجين آزاد این حساب، ۶۵.۹۸ دلار است. اگر معامله‌گر بخواهد حساب کند كه چند لات ديگر می‌تواند در نماد طلا، خريد انجام دهد، کافی است مارجين آزاد خود را بر مارجين مورد نیاز برای ۰.۰۱ لات خرید طلا تقسيم كند. بنابراين، تريدر با اين مارجين آزاد، ۰.۰۴ لات ديگر در طلا می‌تواند معامله انجام دهد.

مثال معاملات مارجین و ارتباط مارجین با اهرم یا لوریج مثال معاملات مارجین و ارتباط مارجین با اهرم یا لوریج

مزایا و معایب معاملات مارجین

معاملات مارجین به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بتوانند پوزیشن‌های بسیار بزرگ‌تر از موجودی حساب خود را باز کنند، به این معنی که می‌توانند سود بیشتری کسب کنند. در چنین شرایطی، حتی یک حرکت کوچک قیمت می‌تواند منجر به سود قابل‌توجهی در معاملات شود. همچنین، معاملات مارجین معامله‌گران را قادر می‌سازد تا با بازکردن معاملات متعدد در نمادهای مختلف، پرتفوی خود را متنوع کنند. این تنوع معاملاتی به‌طور بالقوه، شانس سودآوری را افزایش می‌دهد. اما از طرفی، معاملات مارجین ریسک بالایی نیز دارند. در واقع این معاملات مانند شمشیری دولبه هستند که اگر به‌خوبی و حرفه‌ای استفاده شوند، می‌توانند، سودآوری شما را تا حد زیادی افزایش دهند و اگر بدون تحلیل و براساس احساسات از آن‌ها استفاده شود، به‌راحتی پتانسیل صفر کردن حساب شما را دارند.

نکاتی برای معاملات مارجین

توجه به نکات زیر، برای کسانی که قصد استفاده از معاملات مارجین را دارند، ضروری است.

۱. آموزش ببینید: قبل از استفاده از معاملات مارجین، به‌طور کامل در مورد مفهوم، خطرات و مزایای آن آموزش ببینید. از منابع آموزشی متعدد، مانند دوره‌های آنلاین، کتاب‌ها و وبینارها استفاده کنید.

۲. با سرمایۀ کم شروع کنید: با یک حساب آزمایشی یا یک حساب واقعی با موجودی کم شروع کنید، تا بدون ریسک زیاد، تجربۀ عملی کسب کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا با پلتفرم آشنا شوید، مدیریت ریسک را تمرین کنید و استراتژی معاملاتی خود را توسعه دهید.

۳. ریسک را مدیریت کنید: یک برنامۀ مدیریت ریسک و سرمایه ایجاد کنید و کاملاً به آن پایبند باشید. برای حداکثر مقدار اهرمی که مایل به استفاده از آن هستید، محدودیت‌هایی تعیین کنید.

۴. به‌طور مرتب سطوح مارجین را زیرنظر داشته باشید: رای جلوگیری از مارجین کال و استاپ اوت، مراقب سطح مارجین خود باشید. به‌طور منظم سلامت حساب معاملاتی خود را ارزیابی کنید و معاملات خود را براساس آن تنظیم کنید.

۵. به‌دنبال مشاورۀ حرفه‌ای باشید: به‌دنبال راهنمایی از معامله‌گران باتجربه یا کمک‌گرفتن از یک مشاور مالی حرفه‌ای باشید. آن‌ها می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را ارائه دهند و به شما کمک کنند تا در بازار فارکس پیشرفت کنید.

سخن پایانی

معاملات مارجین می‌تواند ابزار قدرتمندی برای معامله‌گران فارکس باشد که به آن‌ها امکان می‌دهد سود زیادی را کسب کنند. بااین‌حال، درک پیچیدگی‌ها و خطرات معاملات مارجین، بسیار مهم است. این معاملات، نیازمند آموزش و تمرین زیادی هستند. توصیه می‌شود، در هر معامله، هرگز روی بیش از دو درصد از کل سرمایۀ خود ریسک نکنید. فعالیت در بازار فارکس حد وسط ندارد، شما یا موفق خواهید شد و به ثروت قابل‌توجهی خواهید رسید، یا شکست خواهید خورد، پس توصیه‌ها را جدی بگیرید.

سوالات متداول در مورد معاملات مارجین در فارکس

مارجين (Margin)، مقدار پول يا وجه ضمانتی است كه بروكر برای انجام یک معامله، از معامله‌گر دريافت می‌کند و پس از پايان معامله، اين وجه به‌حساب معامله‌گر برگشت داده می‌شود.
مارجين آزاد (Free margin) مبلغی است كه معامله‌گران می‌توانند به‌واسطۀ آن معاملۀ جدید باز کنند.
شما می‌توانید با ثبت‌نام در بروکر ترندو، از معاملات مارجین و اعتبار معاملاتی استفاده کنید.
اگر از اهرم زیاد، بدون دانش و تجربۀ کافی استفاده کنید، معاملات مارجین ریسک بسیار بالایی خواهد داشت. اما با دانش و تجربۀ کافی به‌خوبی می‌توانید ریسک معاملات مارجین را کنترل و مدیریت کنید.
از آن‌جایی که در حالت عادی، معامله در فارکس نیازمند میلیون‌ها دلار سرمایه است، باید از مارجین و اعتبار معاملاتی در فارکس استفاده کنیم.
پس از ثبت‌نام در بروکر و شارژ حساب معاملاتی، به‌صورت پیش‌فرض مارجین و اعتبار معاملاتی برای حساب شما فعال است.

Related Post

What is a Lot or trading volume in the forex market?

What is a Lot or trading volume in the forex market?


One of the most important basic and practical concepts in the forex market is the trading volume or lots.
What is the Consumer Price Index or Inflation (CPI) in the Forex Economic Calendar?

What is the Consumer Price Index or Inflation (CPI) in the Forex Economic Calendar?


This article explains the Consumer Price Index or Inflation (CPI) in the Forex Economic Calendar.
Order types and trades’ conditional orders in the Forex market

Order types and trades’ conditional orders in the Forex market


Trading in the forex market is done in two ways: Market Orders, which are aggressive and immediate, and Pending Orders, which are conditional and set for future execution.

0

Review
You must register Or log in to post a comment.